مدرسه روابط عمومی

15 فیلم برتر مبتنی بر مطالعات موردی روابط عمومی


مترجم: عادل میرشاهی- کاشناس روابط عمومی و سئو پی آر

نویسنده: تاتیانا بالاخ


متعاقب یادداشت وبلاگ یکی از همکارانم به نام «ریبال دایک» از دفتر امارات متحده عربی، این یادداشت فهرستی از فیلم های مرتبط با حوزه روابط عمومی را دربر دارد که دیدن آن به متخصصان روابط عمومی توصیه می شود.


1. «سگ را بجنبان»  یا (Wag the Dog (1997 با حضور رابرت دی نیرو و داستین هافمن یکی از فیلم های کلاسیک روابط عمومی است. که دیدن آن را به تمامی افراد علاقه مند به فعالیت در حوزه کسب و کار پیشنهاد می کنیم. این فیلم نقش رسانه را در شکل دهی افکار عمومی با مطالعه موردی فوق العاده ای از مدیریت بحران در زمینه روابط عمومی سیاسی نشان می دهد. برای نادیده گرفته شدن رسوایی اخلاقی رئیس جمهور امریکا در زمانی کوتاه و انتخاب دوباره او در انتخابات، متخصصان احتمالا تصمیم می گیرند یک جنگ دروغین با کشور آلبانی راه بیاندازند که در نهایت مبدل به نمایشی مهیج در سراسر کشور می شود. 

 

منبع: chrisboardmanmusic.com

2. یکی از فیلم های مورد علاقه من «کوئین» یا (The Queen (2006 است. این فیلم داستان مدیریت بحران از طریق روابط رسانه ای کوئین بریتانیا پس از مرگ پرنسس دیانا است. دو استراتژی متقابل در ارتباطات رسانه ای، که توسط خاندان سلطنتی و نخست وزیر تازه منسوب شده «تونی بلر» به کار برده شده اند. این استراتژی ها شرحی از تاکتیک های متفاوت را ارائه می دهند.که برای دریافت حمایت عمومی مورد استفاده قرار گرفته است. 

منبع: samkoritz.com

3. «مرد سال» یا (Man of the Year (2006 با حضور رابین ویلیامز می تواند مثالی از یک کمپین رسانه ای انتخابات سیاسی باشد. کاندیدای فوق العاده به طور کامل کلیشه های ذهنی را از بین می برد که سیاستمداران در آن جدی اند. او از سخنرانی های کسل کننده خودداری می کند و مباحث خودش را در قالب یک شو تلویزیونی خنده دار ارائه می دهد. خانم های بیننده از تعقیب کردن این داستان عاشقانه رومانتیک خشنود می شوند. 

 

منبع: about.com

4. «شیطان در لباس فرمانروا» یا (The Devil Wears Prada (2006 موارد این فهرست را احمقانه یا خیلی دخترانه تلقی نکنید. بلکه سعی کنید تا به این فیلم ها به عنوان گزارشی خودمانی در کسب و کار رسانه ی مُد نگاه کنید. این فیلم بسیاری از رازهای پنهان معمولی را درس می دهد که از لغت نامه مجلات مُد جهان در آورده ام. دوست دارم به شما اخطار دهم که فیلم برای یک کل فروش،  توصیه نمی شود چراکه چهره ای از هزینه های زیاد لباس های گران قیمت را نشان می دهد.

 

منبع: nytimes.com

5. «شیکاگو» یا (Chicago (2002 تنها به خاطر موسیقی اش مشهور نشده است. یک مدیر روابط عمومی با استعداد در نقش حامی به آسانی شناسایی می شود. نقش او را ریچارد گره بازی کرده است.

منبع: allposters.com

در اینجا چندین پیشنهاد برای اضافه به فهرست وجود دارد که دوستان و همکاران من آنها را توصیه کرده اند:

6. «بولوُرث» یا (Bulworth (1998 اثر برجسته «وارن بیتی» است. این فیلم درباره کمپین انتخاباتی انقلابی است که سناتور بولورث در آن دچار افسردگی شده و به قاتلان خودش دستور می دهد و شروع به نقد می نماید. نه فقط مخالفانش بلکه در کمپین خودش نیز این کار را انجام می دهد و در نهایت نتیجه ای غیر قابل انتظار به همراه می آورد.

 

منبع: impawards.com

7. «از سیگار کشیدنت متشکرم» یا (Thank You For Smoking (2005 اثر برجسته آرون اکهارت است. تصاویر عالی از کار یک اسپین داکتر که مخاطرات سیگار برای سلامتی را انکار نمی کرد و همزمان به شوخی از صنعت سیگار  در شرایط دشوار دفاع می کرد. تمام این کارها در حوزه فعالیت حرفه ای او انجام می شود.

 

منبع: add.ucoz.com

8. «قدرت مطلق» یا (Absolute Power (2000 اگر چه در واقع این یک فیلم نیست اما قطعا ارزش دیدنش را دارد. قدرت مطلق یک سری کمدی بریتانیایی با حضور استفان فرای در دفتر پرنتیس مک کیب، یکی از شرکت های افسانه ای روابط عمومی ساخته شده است. این برچست «پیچاندن مرده است، زنده باد روابط عمومی» گویای همه چیز این فیلم است.

 

منبع: afisha.ru

9. «دوره گرد» یا (The Hucksters (1947 با حضور کلارک گابل در نقش مدیر اجرایی تبلیغات رادیویی به ویژه برای طرفداران فیلم های کلاسیک پیشنهاد می شود. این نمونه ای از سینمایی سازی صنعت تبلیغات در روزهای آغازین آن از طریق عدسی هزلی هالیوود است.

 

منبع: listal.com

10. «نیکسون» یا (Nixon (1995 نمایاننده فیلم دیگری است که روابط عمومی و سیاست در هم آمیخته می شوند. آنتونی هاپکینز نقش کلیدی را در فیلم مبتنی بر بیوگرافی رئیس جمهور ریچارد نیکسون بازی کرد. این فیلم نشان می دهد که مهارت های او به عنوان یک سیاستمدار ضمن توقیف فرصت هایی که به وسیله عکس العمل شدیدی بر ضد تحرکات ضد جنگ ایجاد  کرد در نهایت به ریاست جمهوری او در 1968 منجر شد.

 

منبع: impawards.com

11. «رادیو روز» (روسیه) (Radio Day (2008- فیلم رادیو روز برای نمایش در رده کمدی منطبق شده بود. اگر شما یک سخنگوی روس هستید این فیلم را تماشا کنید تا ببینید که دی جی های رادیو وقتی که رویدادی هیچ ارزش خبری ندارد چگونه آن را مطرح می کنند.

 رادیو روز برای روابط عمومی

منبع: kinokadr.ru

12. «تمام مردان رئیس جمهور» یا (All The President’s Men (1976 و برنده جایزه اسکار با حضور رابرت ردفورد و داستین هافمن یک فیلم کاملا مستند درباره نقشی که واشینگتون پست در رسوایی سیاسی واترگیت بازی کرد و در نهایت منجر به استعفای رئیس جمهور ریچارد نیکسون شد.

تمام مردان رئیس جمهور روابط عمومی 

منبع: nighthawknews.wordpress.com

13. «شبکه» یا (Network (1976 برنده اسکار و با حضور فای داناوی فیلمی است که راوی داستان یک گوینده تلویزیون است که قبل از بازنشستگی اش دست به رسوایی می زند تا بتواند ضمن کسب محبوبیت، به خاطر آن درجه کسب کند. این داستان یک تلویزیون بیدادگر جهان و رازهای کثیف آن است.

 

منبع: edjop.wordpress.com

14. «بابی» یا (Bobby (2006 سیمای دیگری از آنتونی هاپکینز را در یک فیلم مرتبط با روابط عمومی به نمایش در می آورد. نه فقط برای تمرکزش بر روابط رسانه ای، بلکه برای نمایش سخنرانی عالی رابرت اف کندی توصیه می شود که می توان آن را به عنوان یک کتاب راهنما برای نگارش متن سخنرانی در نظر گرفت.

 

منبع: girl.com.au

15. «هانکوک» یا (Hancock (2008 یک سوپر قهرمان است که ویل اسمیت با ظاهر عمومی وحشتناک آن را بازی کرده است. این فیلم نتیجه مطالعه موردی متخصصان روابط عمومی است که تصمیم می گیرند به او کمک کنند تا ایماج خود را اصلاح کند.

 

منبع: traileraddict.com

این فیلم ها الزاما نشان دهنده بهترین بخش صنعت روابط عمومی و مشاغل روابط عمومی نیستند، اما اگر آنها را در کسوت یک کارگزار روابط عمومی تماشا کنید لذت بخش هستند و به شما حس تفریح می دهند.

من به راستی امیدوارم که شما این فهرست را در بخش پیام ها کامل کرده و فیلم های مورد علاقه تان را که مرتبط به صنعت روابط عمومی و رسانه است به آن می افزایید.

منبع: http://www.actionprgroup.com/blog/top-15-movies-as-pr-case-studies/


نوبت خواننده
نام شریفتان :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :